ОБЕРЕЖНО КЛІЩІ

Дата: 23.04.2024 08:25

Тепла зима та весна сприяли зростанню кількості кліщів. Зустріти такого непроханого “гостя” можна не лише в лісі, парку чи сквері, а й на будь-якому газоні біля будинку, в різні періоди року, але найбільш активні кліщі в теплий період – навесні і восени, трохи менш активні в спеку. Заразитися кліщем можна так само і взимку, в теплі періоди так звані відлиги. Укусів кліщів слід остерігатися як людям, так і тваринам, адже вони можуть переносити збудників небезпечних хвороб. У людей це десь близько 150 недуг, виокремлюють найбільш небезпечні: кліщовий вірусний енцефаліт; хвороба Лайма; гранулоцитарний анаплазмоз; моноцитарний ерліхіоз; туляремія. У тварин - бабезіоз; туляремія;  бореліоз або хвороба лайма; анаплазмоз.

Не всі кліщі — переносники небезпечних захворювань, і не кожен укус призведе до хвороби. Мукачівське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Закарпатській областінагадує прості кроки, які допоможуть уникнути укусів кліща та наслідків від них:

• Правильний одяг - перша лінія захисту. Найбільш безпечне — світле вбрання (легше помітити комаху), яке максимально закриває тіло: верх на довгий рукав, штани заправте в шкарпетки, взуття закрите, на голові – кепка та незабудьте закрити шию;
  • Використовуйте з дотриманням інструкцій спеціальні засоби — репеленти (мазі, аерозолі), що відлякують кліщів. Обов’язково зверніть увагу на тривалість їх дії та не забувайте використовувати повторно, коли час дії мине;
  • Очистіть місце для відпочинку на природі від гілок, сухої трави в радіусі 20-25 м. Уникайте перебування в місцях з чагарниками та високою травою;
  • Виперіть і попрасуйте речі, в які ви були одягнені підчас прогулок. Найчастіше кліщі чіпляються до одягу людини, тому можуть присмоктуватись не лише під час перебування на природі, а й згодом, перекочувавши із одягу;
  • Відчути укус кліща майже неможливо: він виділяє анестетичну речовину, що знеболює укус. Повернувшись додому після перебування на природі, обов'язково ретельно огляньте себе. Особливу увагу приділіть наступним ділянкам: лінія шкарпеток; підколінні впадини; нижня та верхня лінія білизни; комір сорочки; волосяний покрив на голові; вуха.
  • Якщо на прогулянці (відпочинку) був і домашній улюбленець – його необхідно ретельно оглянути, також.

Для уникнення потрапляння та укусів кліщів на домашніх улюбленців, необхідно застосовувати ряд профілактичних заходів. Серед яких обробка акарацидними засобами, ретельний огляд та вичісування.

Найдієвіший захід – це обробка акарацидними засобами – краплі, нашийники, спреї, таблетки які значно знижують ризик укусу кліщами. При попаданні на добре оброблених тварин кліщі піддаються впливу захисних препаратів, їх активність помітно знижується і в подальшому вони гинуть. Однак слід пам’ятати про деякі правила по обробці тварин засобами захисту, які застосовуються для всіх препаратів:

• не можна купати тварин перед застосуванням препаратів та після обробки, зазвичай це проміжок в два - три дні до і хоча б два дні після;
  •  відзначте в календарі день, коли ви обробили тварину, та в залежності від періоду дії препаратів, дату  повторної обробки;

Важливо знати, що не існує 100% варіанти захисту від укусів кліщів, проте профілактика є невід'ємним чинником у захисті вихованця.

В разі виявлення кліща на вашому або тілі вашого улюбленця зверніться до лікарні, де допоможуть витягнути комаху, обробити місце укусу та проконсультувати щодо подальших дій (спостереження за станом здоров’я, вимірювання температури та ін.).

Видалити комаху можна й самостійно. Для цього варто використовувати спеціальний пристрій для видалення кліщів чи пінцет, або ж витягніть кліща за допомогою петлі з нитки. Змащувати кліща олією чи бензином не потрібно, без повітря кліщ задихнеться та віддасть свою слину зі збудниками захворювань. Обробіть місце укусу та руки. При самостійних діях пам’ятайте, що важливо видаляти комаху без ривків. Якщо після процедури на місці укусу виникли почервоніння чи припухлість, або ж спостерігається підвищення температури тіла – обов’язково зверніться до лікарні.

Тож будьте здорові!!! Бережіть своє та здоров’я своїх близьких і незабувайте про домашніх улюбленців!!!